Wynajem powierzchni biurowej – czy to się opłaca?

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi podjąć decyzję o tym, czy chce wynająć powierzchnię biurową dla siebie, czy też prowadzić firmę w domu lub korzystać z alternatywnych rozwiązań. Wielu bierze pod uwagę przede wszystkim koszty – co opłaca się w związku z tym najbardziej?

Obecnie wynajem powierzchni biurowych, szczególnie w prestiżowych lokalizacjach, nowoczesnych biurowcach w centrach miast to najwyższy koszt idący niejednokrotnie w tysiące złotych miesięcznie. To rozwiązanie, na które może pozwolić sobie mało który przedsiębiorca. Tańszym jest wynajęcie biura w oddalonych od centrum dzielnicach, gdzie ceny są już bardziej atrakcyjne.

Najtańszym rozwiązaniem jest zdecydowanie prowadzenie biura w domu, ale nie sprawdzi się ono w każdej branży. Duże problemy sprawia w szczególności wtedy, gdy konieczne jest regularne spotykanie się z klientami i kontrahentami.

Dlatego pośrednim wyjściem może być wirtualne biuro – to usługa, która polega na czasowym wynajmie przestrzeni biurowej, na przykład na godziny, również umożliwia zarejestrowanie działalności pod adresem wirtualnego biura, prowadzenie korespondencji, korzystanie z usług takich jak księgowość, kadry i płace, doradztwo finansowe czy prawne. Koszty nie są takie wysokie, dlatego też to najlepszy kompromis pomiędzy ceną a wygodą i dostępnością potrzebnych firmie usług.


Leave a Reply